Rauma Chamber of Commerce Comittiee Selection for 2020

In the picture, the Chamber of Industry Committee during meeting at SAMK premises in Rauma.

In the picture, the Chamber of Industry Committee during meeting at SAMK premises in Rauma.

The comittiee of the Rauma Chamber of Commerce, members of the government, delegation and seven delegations, have now been elected. Check out the list, new members marked in orange!

Rauma Chamber of Commerce Board

Chairman
Mika Marttila, Osuuskauppa Keula

Vice-Presidents
Sakke Suominen, Eura Print Oy, 1. vice-chairman
Ari-Pekka Vanamo, Metsä Fibre, Rauman sellutehdas, 2. vice-chairman


Other Board Members
Pekka Auramaa, Auramaa-yhtiöt
Timo Frimodig, Länsi-Suomen Osuuspankki
Kari Koski, Rauman kaupunki

Juuso Luodesmeri, Eurajoen Romu Oy
Sirkku Suominen, Suomen Terveystalo Oy Rauma
Janne Mokka, Posiva Oy
Sari Reiman, TEXpro Oy
Petri Pakarinen, K-Rauta Rauma
Olli Rantanen, Kongsberg Maritime Finland Oy
Sakari Toivonen, Oras Oy

Delegation Members

Chairman
Mika Marttila Osuuskauppa Keula

Vice-Presidents
Sakke Suominen, Eura Print Oy
Ari-Pekka Vanamo, Metsä Fibre Oy

Term of Office 2020-2022
Anne Ignatius-Helander, Hovi Sales Oy
Jari Haarala, K-Supermarket Arena

Jari Laihonen, Kivikylän Kotipalvaamo Oy
Juha Majalahti, Euran kunta
Heikki Marva, Marva Group Oy
Hanna Nieminen, Säkylän kunta
Teppo Rantanen, Biolan Oy
Timo Suistio, Rauma Marine Constructions Oy
Heimo Ylitalo, Lääkärikeskus Minerva

Term of Office 2018- 2020
Ismo Heikkonen, RTK-Palvelu Oy
Johanna Huhtala, Eurajoen kunta
Antti Leino, Leimet Oy
Kimmo Nurminen, Paneliankosken Voima Oy
Jens Remmer, Jujo Thermal Oy
Kari Sallinen, Motoseal Components Oy
Jussi Seppälä, Steerprop Oy
Matti Vekkeli, FB Ketjutekniikka Oy

Term of Office 2019-2021
Toni Brigatti, Logistikas Oy
Tuija Hörkkö, Beacon Finland Ltd Oy
Jaana Isotalo, Teollisuuden Voima Oyj
Kim Komaro, Posirol Oy
Olli Rantanen, Kongsberg Maritime Finland Oy

Sannamari Rasilainen, Raumaster Oy
Esa Sainio, Länsi-Suomen Osuuspankki
Sari Salo, Rauman kaupunki
Jussi Seppälä, Lähitapiola Lännen
Turkka Toivola, Sissos-myymälä Oy
Timo Viitanen, Euran Osuuspankki


Members of Committees

HR AND EDUCATION COMMITTEE
Chairman
Jaana Isotalo Teollisuuden Voima Oyj

Members

Sari Alanko, Oras Oy
Marika Alho-Malmelin, Rauman kaupunki
Sirkka Berglund-Palmo, Alfa Laval Aalborg Oy
Kristiina Ekholm, Kongsberg Maritime Finland Oy

Tanja Gustafsson, LähiTapiola Lännen
Lotta Haaslahti, Satatuote Oy
Reija Högerman, Amcor Flexibles Finland Oy
Jani Järvi, Euroports Rauma Oy
Sanna Kalin-Savolainen, Hollming Oy
Tuomas Kangasmaa, UPM Paper ENA Oy
Johanna Koskinen, Raumaster Oy
Aino-Maija Kylänpää, Rauma Marine Constructions Oy

Minna Lahtonen, Rauman Youth Chamber of Commerce Member, Routa Marketing Company
Vesa Lakaniemi, Eurajoen kunta
Annastiina Lehto, Metsä Fibre Oy
Jari Multisilta, Satakunta University of Applied Sciences
Satu Remmer, Rauman työ- ja bussiness office, Satakunnan TE-toimisto
Lasse Schultz, Länsirannikon Koulutus Oy Winnova

Jaakko Soukainen, ProSecure Oy
Mika Valtanen, ETH Group Oy

Timo Vauhkonen, Barona Lounais-Suomi Oy
Teemu Vihervä, Kaiku HR Oy

Kaisu Viitanen, Camp Consulting
Marju Vroman, Fredman Group Oy


ICT-COMMITEE


Chairman
Janne Talvio, MEP-It

Members
Jari-Pekka Akkanen, J-P Computer Oy

Tuomas Anto, MagiCAD Group
Jie Gao, Alfa Laval Aalborg Oy

Melisa Haahtinen, Rauman Youth Chamber of Commerce Member, Rauma Marine Constructions Oy
Sami Haapanen, Atea Finland Oy
Juha Hietanen, Rauma Marine Constructions Oy
Lauri Jalonen, Kongsberg Maritime Finland Oy
Pasi Kaukosalmi, Metsä Fibre Oy
Mika Kivistö, ionSign Oy
Jani Konsi, M&V Software Oy
Kari Korpi, Tietokeskus Finland Oy
Petri Kuosmanen, Teollisuuden Voima Oyj

Riki Kupiainen, Vakka-Suomen Puhelin Oy
Marika Leppänen, topTEAM IT Oy
Matti Lipsanen, Ouman Oy /Pasi Manneros deputy member
Vesa Raikisto, DNA Oy, Lounais-Suomi
Riikka Soivio, Capaz Enterprise Oy
Lauri Sydänheimo, Tampere University of Technology, Rauman yksikkö


INTERNATIONALIZATION COMMITTEE


Chairman
Sini Gahmberg, Posiva Oy

Members
Håkan Enlund, Rauma Marine Constructions Oy
Hannamaija Fontell, Biolan Oy
Johanna Huhtala, Eurajoen kunta

Iiro Ignatius, Rauman Youth Chamber of Commerce Member, Hotel Raumanlinna
Kim Komaro, Posirol Oy
Jani Konsi, M&V Software Oy
Antti Leino, Leimet Oy
Pekka Läiskä, Alfa Laval Aalborg Oy
Markus Miekanmaa, Oy Lai-Mu Ab
Sari Salo, Rauman kaupunki
Daniela Tanhua, Satakunta University of Applied Sciences

Saku Tuominen, Aslemetals Oy
Matti Vekkeli, FB Ketjutekniikka Oy
Marju Vroman, Fredman Group Oy, Fredman Operations Oy

COMMITTEE ON TRADE AND SERVICES


Chairmen
Matti Saustila, Eurajoen Säästöpankki, chairman
Heimo Ylitalo, Lääkärikeskus Minerva, vice-president


Members
Ismo Heikkonen, RTK-Henkilöstöpalvelu Oy, RTK-Palvelu Oy
Anna Helkelä, Kultasepänliike Helkelä Oy
Juhani Ignatius, Hotelli Kalliohovi
Antti Ikonen, Ernst & Young Oy
Kirsi Juusela, 1.Accounting Rauma Oy
Teemu Knuutila, West Coast Seaservice Oy Ltd

Minna Koskinen, Insurance Company-Fennia
Leena Kujansuu, Youth Chamber of Commerce Member, Koti-Vakka Oy

Oili Kuusinen, Asuntokauppa Fajanssi Oy
Janne Kuusisto, property development Kuusisto Oy
Hannu Kyrövaara, Länsi-Suomen Osuuspankki

Veli-Matti Känä, Rauman Varaosahalli OY
Veli-Matti Lanne, attorney´s office Kauppi & Lanne
Antti Lehto, communication company Bonde
Roosa Lehtonen, Adecco Finland Oy
Janne Lohi, Klapsakka Oy
Juha Manner, attorney´s office Brander&Manner Oy
Mika Marttila, Osuuskauppa Keula

Harri Natunen, Rauman teatteri
Pauliina Nordberg, Hyvinvoinnin Walimo Oy

Johanna Närvä, Sisustustalo Kodinonni
Miika Ojala, Rauman tilipalvelu
Petri Pakarinen, K-Rauta Rauma
Pekka Palmu, Silmäoptikot Palmu Oy
Veli-Matti Paulasaari, VMP-Interior Oy
Mikko-Matti Pelamo, Rauman Akku Oy
Sari Pettersson, Rauman Yrittäjät Ry
Tapio Pihlajamäki, OP-Koti Oy
Jari Pölönen, Ganal Kehitys Oy
Olli Ravantti, Nordea Pankki Suomi Oyj
Mauri Ruohonen, Kaluste Ruohonen Oy
Ilkka Saarikko, RV Tools Oy
Janne Saarinen, Handelsbanken
Jussi Seppälä, Lähitapiola Lännen
Timo Smedberg, Autopalin Oy
Juha Teerialho, Lapin Osuuspankki
Turkka Toivola, Sissos-myymälä Oy
Juha Vainio, K-citymarket Rauma
Jani Vikkula, VikkulaPartners Oy / River
Olli-Pekka Viljanen, Rauman Konttoripalvelu Oy


TRANSPORTATION COMMITTEE

Chairman
Janne Wikström, Oras Oy

Members
Jaakko Aerila, Rauman kaupunki
Hannu Asumalahti, Rauman Satama Oy
Juho Auramaa, Auramaa-yhtiöt

Virpi Autio, Youth Chamber of Commerce Member, Oras Oy
Roger Jansson, Rauman KTK Oy
Jussi Javanainen, Rauma Survey Oy
Antti Koukku, Nurminen Logistics Services Oy
Mika Kukkola, Kongsberg Maritime Finland Oy
Jarkko Kuusisto, Rauma Terminal Services Oy
Päivi Liuska-Kankaanpää, Satakuntaliitto
Juha Mäki, Varsinais-Suomen ELY-keskus

Risto Peltonen, Rauman kaupunki, assesor
Jukka Pietilä, Raumair Oy

Minna Ruponen, Kuljetusliike Kauko Koskinen Ky
Anne Salmi, Forchem Oyj
Ari Salmi, Logistikas Oy

Anne E. Suominen, University of Turku Brahea Center, Marine School Area
Janne Virta, Euroports Rauma Oy

Esa Vuollet, Metsä Fibre Oy

LOCAL COMMITTEE OF PYHÄJÄRVI AREA


Chairmen
Samu Pere, Pintos Oy, chairman
Kaija Ruosteenoja, Asianajotoimisto Kaija Ruosteenoja Ky, vice-president

Members
Kalle Auramaa, Auramaa-yhtiöt
Tiina Hämäläinen,
Youth Chamber of Commerce Member, Marketing company Jabadabaduu
Juha-Pekka Jaskari, JPT Jaskari Oy
Jari Katila, Säkylän Osuuspankki
Harri Katila, Scandinavian Cable Service Oy
Teija Kirkkala, Pyhäjärvi-instituutti
Jaana Kuusilehto, Eupart Oy
Juha Majalahti, Euran kunta
Teijo Mäenpää, Säkylän kunta
Hanna Nieminen, Säkylän kunta
Heikki Nurmela, Pyhäjärviseudun Paikallislehti Oy
Heikki Parviainen, Länsi-Kalkkuna Oy

Olli-Pekka Marttila, Köyliön-Säkylän Sähkö Oy
Juuso Perkola, Kuljetus Perkola Oy
Teppo Rantanen, Biolan Oy
Jens Remmer, Jujo Thermal Oy
Veli-Pekka Salonen, Sucros Oy
Jarmo Sara, Amcor Flexibles Finland Oy
Sakke Suominen, Eura Print Oy
Timo Viitanen, Euran Osuuspankki
Harri Viren, Euran kunta

INDUSTRY COMMITTEE

Chairman
Marko Haapala, Rauman Energia Oy


Members
Kari Ala-Kaila, Metsä Fibre
Tero Aromaa, Kongsberg Maritime Finland Oy

Mikko Hakkarainen, Mikko Tools Oy
Asko Heinonen, Quant Sataservice Oy
Markku Jalonen, Rakennus Jalonen Oy
Petri Koivunen, Emeca Oy
Iiro Laine, Kirjapaino Laine Direct Oy
Iiro Lehtinen, Aslemetals Oy
Henrik Lindegren, Forchem Oyj
Juuso Luodesmeri, Eurajoen Romu Oy
Heikki Malmi, ENG'nD
Iiro Marva, Marva Group Oy
Markus Miekanmaa, Oy Lai-Mu Ab
Pertti Mäkelä, Jujo Thermal Oy

Jari Mäki-Petäys, UPM Rauma
Mikko Osara, BMH Technology Oy
Niina Pekonen, Hallaworks Oy
Timo Rapeli, Oras Oy

Arto Sainio, Narvi Oy
Kari Sallinen, Motoseal Components Oy
Jouko Salo, Hollming Oy
Timo Suistio, Rauma Marine Constructions Oy
Mika Suomi, FB Ketjutekniikka Oy
Tomi Suvanto, Rauman kaupunki
Ida Thomsen,
Youth Chamber of Commerce Member,, BASF
Jarno Vainio, Alfa Laval Aalborg Oy

Jani Virtanen, Teollisuuden Voima Oyj
Marko Weman, ETH Group Oy

Kari Wendelin, Rauma Interior Oy