Rauman kauppakamarin luottamushenkilövalinnat vuodelle 2020

Kuvassa kauppakamarin teollisuusvaliokunnan kokous käynnissä SAMKin tiloissa Raumalla.

Kuvassa kauppakamarin teollisuusvaliokunnan kokous käynnissä SAMKin tiloissa Raumalla.

Rauman kauppakamarin luottamushenkilöt, eli hallituksen, valtuuskunnan ja seitsemän valiokunnan jäsenet, on nyt valittu. Tutustu listaan, uudet jäsenet merkitty punaisella!

Rauman kauppakamarin hallitus

Puheenjohtaja
Mika Marttila, Osuuskauppa Keula
Varapuheenjohtajat
Sakke Suominen, Eura Print Oy, 1. varapuheenjohtaja
Ari-Pekka Vanamo, Metsä Fibre, Rauman sellutehdas, 2. varapuheenjohtaja
Muut hallituksen jäsenet
Pekka Auramaa, Auramaa-yhtiöt
Timo Frimodig, Länsi-Suomen Osuuspankki
Kari Koski, Rauman kaupunki
Juuso Luodesmeri, Eurajoen Romu Oy
Sirkku Suominen, Suomen Terveystalo Oy Rauma
Janne Mokka, Posiva Oy
Sari Reiman, TEXpro Oy
Petri Pakarinen, K-Rauta Rauma
Olli Rantanen, Kongsberg Maritime Finland Oy
Sakari Toivonen, Oras Oy

Valtuuskunnan jäsenet

Puheenjohtaja
Mika Marttila Osuuskauppa Keula
Varapuheenjohtajat
Sakke Suominen, Eura Print Oy
Ari-Pekka Vanamo, Metsä Fibre Oy
Toimikausi 2020-2022
Anne Ignatius-Helander, Rauman Hovi Oy
Jari Haarala, K-Supermarket Arena

Jari Laihonen, Kivikylän Kotipalvaamo Oy
Juha Majalahti, Euran kunta
Heikki Marva, Marva Group Oy
Hanna Nieminen, Säkylän kunta
Teppo Rantanen, Biolan Oy
Timo Suistio, Rauma Marine Constructions Oy
Heimo Ylitalo, Lääkärikeskus Minerva
Toimikausi 2018- 2020
Ismo Heikkonen, RTK-Palvelu Oy
Johanna Huhtala, Eurajoen kunta
Antti Leino, Leimet Oy
Kimmo Nurminen, Paneliankosken Voima Oy
Jens Remmer, Jujo Thermal Oy
Kari Sallinen, Motoseal Components Oy
Jussi Seppälä, Steerprop Oy
Matti Vekkeli, FB Ketjutekniikka Oy
Toimikausi 2019-2021
Toni Brigatti, Logistikas Oy
Tuija Hörkkö, Beacon Finland Ltd Oy
Jaana Isotalo, Teollisuuden Voima Oyj
Kim Komaro, Posirol Oy
Olli Rantanen, Kongsberg Maritime Finland Oy
Sannamari Rasilainen, Raumaster Oy
Esa Sainio, Länsi-Suomen Osuuspankki
Sari Salo, Rauman kaupunki
Jussi Seppälä, Lähitapiola Lännen
Turkka Toivola, Sissos-myymälä Oy
Timo Viitanen, Euran Osuuspankki

Valiokuntien jäsenet

HR- JA KOULUTUSVALIOKUNTA

Puheenjohtaja
Jaana Isotalo Teollisuuden Voima Oyj

Jäsenet
Sari Alanko, Oras Oy
Marika Alho-Malmelin, Rauman kaupunki
Sirkka Berglund-Palmo, Alfa Laval Aalborg Oy
Kristiina Ekholm, Kongsberg Maritime Finland Oy
Tanja Gustafsson, LähiTapiola Lännen
Lotta Haaslahti, Satatuote Oy
Reija Högerman, Amcor Flexibles Finland Oy
Jani Järvi, Euroports Rauma Oy
Sanna Kalin-Savolainen, Hollming Oy
Tuomas Kangasmaa, UPM Paper ENA Oy
Johanna Koskinen, Raumaster Oy
Aino-Maija Kylänpää, Rauma Marine Constructions Oy
Minna Lahtonen, Rauman Nuorkauppakamarin jäsen, Routa Markkinointi Oy
Vesa Lakaniemi, Eurajoen kunta
Annastiina Lehto, Metsä Fibre Oy
Jari Multisilta, Satakunnan ammattikorkeakoulu Oy
Satu Remmer, Rauman työ- ja elinkeinotoimisto, Satakunnan TE-toimisto
Lasse Schultz, Länsirannikon Koulutus Oy Winnova
Jaakko Soukainen, ProSecure Oy
Juho Uotila, Pyhäjärviseudun Nuorkauppakamarin jäsen, Protektu Oy
Mika Valtanen, ETH Group Oy

Timo Vauhkonen, Barona Lounais-Suomi Oy
Teemu Vihervä, Kaiku HR Oy
Kaisu Viitanen, Camp Consulting
Marju Vroman, Fredman Group Oy

ICT-VALIOKUNTA

Puheenjohtaja
Janne Talvio, MEP-It
Jäsenet
Niina Aaltonen, Pyhäjärviseudun Nuorkauppakamarin jäsen, Digia Oyj
Jari-Pekka Akkanen, J-P Computer Oy
Tuomas Anto, MagiCAD Group
Jie Gao, Alfa Laval Aalborg Oy

Melisa Haahtinen, Rauman Nuorkauppakamarin jäsen, Rauma Marine Constructions Oy
Sami Haapanen, Atea Finland Oy
Juha Hietanen, Rauma Marine Constructions Oy
Lauri Jalonen, Kongsberg Maritime Finland Oy
Pasi Kaukosalmi, Metsä Fibre Oy
Mika Kivistö, ionSign Oy
Jani Konsi, M&V Software Oy
Kari Korpi, Tietokeskus Finland Oy
Petri Kuosmanen, Teollisuuden Voima Oyj
Riki Kupiainen, Vakka-Suomen Puhelin Oy
Marika Leppänen, topTEAM IT Oy
Matti Lipsanen, Ouman Oy /Pasi Manneros varajäsenenä
Vesa Raikisto, DNA Oy, Lounais-Suomi
Riikka Soivio, Capaz Enterprise Oy
Lauri Sydänheimo, Tampereen Teknillinen yliopisto, Rauman yksikkö

KANSAINVÄLISTYMISVALIOKUNTA

Puheenjohtaja
Sini Gahmberg, Posiva Oy
Jäsenet
Håkan Enlund, Rauma Marine Constructions Oy
Hannamaija Fontell, Biolan Oy
Johanna Huhtala, Eurajoen kunta
Iiro Ignatius, Rauman Nuorkauppakamarin jäsen, Rauman Hovi Oy
Tiina Ketonen, Pyhäjärviseudun Nuorkauppakamarin jäsen, Jujo Thermal Oy

Kim Komaro, Posirol Oy
Jani Konsi, M&V Software Oy
Antti Leino, Leimet Oy
Pekka Läiskä, Alfa Laval Aalborg Oy
Markus Miekanmaa, Oy Lai-Mu Ab
Sari Salo, Rauman kaupunki
Daniela Tanhua, Satakunnan ammattikorkeakoulu Oy
Saku Tuominen, Aslemetals Oy
Matti Vekkeli, FB Ketjutekniikka Oy
Marju Vroman, Fredman Group Oy, Fredman Operations Oy

KAUPPA- JA PALVELUALOJEN VALIOKUNTA

Puheenjohtajat
Matti Saustila, Eurajoen Säästöpankki, pj.
Heimo Ylitalo, Lääkärikeskus Minerva, varapj.
Jäsenet
Jussi Eriksson, Sata-Seri Oy
Ismo Heikkonen, RTK-Henkilöstöpalvelu Oy, RTK-Palvelu Oy
Anna Helkelä, Kultasepänliike Helkelä Oy
Juhani Ignatius, Rauman Hovi Oy
Antti Ikonen, Ernst & Young Oy
Kirsi Juusela, 1.Accounting Rauma Oy
Teemu Knuutila, West Coast Seaservice Oy Ltd
Minna Koskinen, Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennia
Leena Kujansuu, Rauman nuorkauppakamarin jäsen, Koti-Vakka Oy

Oili Kuusinen, Asuntokauppa Fajanssi Oy
Janne Kuusisto, Kiinteistökehitys Kuusisto Oy
Hannu Kyrövaara, Länsi-Suomen Osuuspankki

Veli-Matti Känä, Rauman Varaosahalli OY
Veli-Matti Lanne, Asianajotoimisto Kauppi & Lanne
Linda Maarvala, Pyhäjärviseudun Nuorkauppakamarin jäsen, Lapin Osuuspankki
Antti Lehto, Viestintäosakeyhtiö Bonde
Roosa Lehtonen, Adecco Finland Oy
Janne Lohi, Klapsakka Oy
Juha Manner, Asianajotoimisto Brander&Manner Oy
Mika Marttila, Osuuskauppa Keula
Harri Natunen, Rauman teatteri
Pauliina Nordberg, Hyvinvoinnin Walimo Oy

Johanna Närvä, Sisustustalo Kodinonni
Miika Ojala, Rauman tilipalvelu
Petri Pakarinen, K-Rauta Rauma
Pekka Palmu, Silmäoptikot Palmu Oy
Veli-Matti Paulasaari, VMP-Interior Oy
Mikko-Matti Pelamo, Rauman Akku Oy
Sari Pettersson, Rauman Yrittäjät Ry
Tapio Pihlajamäki, OP-Koti Oy
Jari Pölönen, Ganal Kehitys Oy
Olli Ravantti, Nordea Pankki Suomi Oyj
Mauri Ruohonen, Kaluste Ruohonen Oy
Ilkka Saarikko, RV Tools Oy
Janne Saarinen, Handelsbanken
Jussi Seppälä, Lähitapiola Lännen
Timo Smedberg, Autopalin Oy
Juha Teerialho, Lapin Osuuspankki
Turkka Toivola, Sissos-myymälä Oy
Juha Vainio, K-citymarket Rauma
Jani Vikkula, VikkulaPartners Oy / River
Olli-Pekka Viljanen, Rauman Konttoripalvelu Oy

LIIKENNEVALIOKUNTA

Puheenjohtaja
Janne Wikström, Oras Oy
Jäsenet
Jaakko Aerila, Rauman kaupunki
Hannu Asumalahti, Rauman Satama Oy
Juho Auramaa, Auramaa-yhtiöt
Virpi Autio, Rauman nuorkauppakamarin jäsen, Oras Oy
Roger Jansson, Rauman KTK Oy
Jussi Javanainen, Rauma Survey Oy
Johanna Ketola, Pyhäjärviseudun Nuorkauppakamarin jäsen, Jujo Thermal Oy
Antti Koukku, Nurminen Logistics Services Oy
Mika Kukkola, Kongsberg Maritime Finland Oy
Jarkko Kuusisto, Rauma Terminal Services Oy
Päivi Liuska-Kankaanpää, Satakuntaliitto
Juha Mäki, Varsinais-Suomen ELY-keskus
Risto Peltonen, Rauman kaupunki, asiantuntijajäsen
Jukka Pietilä, Raumair Oy

Minna Ruponen, Kuljetusliike Kauko Koskinen Ky
Anne Salmi, Forchem Oyj
Ari Salmi, Logistikas Oy
Anne E. Suominen, Turun yliopiston Brahea-keskus, Merenkulkuala
Janne Virta, Euroports Rauma Oy

Esa Vuollet, Metsä Fibre Oy

PYHÄJÄRVISEUDUN PAIKALLISVALIOKUNTA

Puheenjohtajat
Samu Pere, Pintos Oy, pj.
Kaija Ruosteenoja, Asianajotoimisto Kaija Ruosteenoja Ky, varapj.
Jäsenet
Kalle Auramaa, Auramaa-yhtiöt
Tiina Hämäläinen, Rauman nuorkauppakamarin jäsen, Mainostoimisto Jabadabaduu
Juha-Pekka Jaskari, JPT Jaskari Oy
Jari Katila, Säkylän Osuuspankki
Harri Katila, Scandinavian Cable Service Oy
Teija Kirkkala, Pyhäjärvi-instituutti
Jaana Kuusilehto, Eupart Oy
Juha Majalahti, Euran kunta
Teijo Mäenpää, Säkylän kunta
Hanna Nieminen, Säkylän kunta
Heikki Nurmela, Pyhäjärviseudun Paikallislehti Oy
Heikki Parviainen, Länsi-Kalkkuna Oy
Olli-Pekka Marttila, Köyliön-Säkylän Sähkö Oy
Juuso Perkola, Kuljetus Perkola Oy
Teppo Rantanen, Biolan Oy
Jens Remmer, Jujo Thermal Oy
Veli-Pekka Salonen, Sucros Oy
Jarmo Sara, Amcor Flexibles Finland Oy
Sakke Suominen, Eura Print Oy
Timo Viitanen, Euran Osuuspankki
Harri Viren, Euran kunta

TEOLLISUUSVALIOKUNTA

Puheenjohtaja
Marko Haapala, Rauman Energia Oy
Jäsenet
Kari Ala-Kaila, Metsä Fibre
Tero Aromaa, Kongsberg Maritime Finland Oy
Mikko Hakkarainen, Mikko Tools Oy
Asko Heinonen, Quant Sataservice Oy
Jouni Honkanen, Sata-Seri Oy
Markku Jalonen, Rakennus Jalonen Oy
Petri Koivunen, Emeca Oy
Iiro Laine, Kirjapaino Laine Direct Oy
Iiro Lehtinen, Aslemetals Oy
Henrik Lindegren, Forchem Oyj
Juuso Luodesmeri, Eurajoen Romu Oy
Heikki Malmi, ENG'nD
Iiro Marva, Marva Group Oy
Markus Miekanmaa, Oy Lai-Mu Ab
Pertti Mäkelä, Jujo Thermal Oy
Jari Mäki-Petäys, UPM Rauma
Mikko Osara, BMH Technology Oy
Niina Pekonen, Hallaworks Oy
Timo Rapeli, Oras Oy

Arto Sainio, Narvi Oy
Kari Sallinen, Motoseal Components Oy
Jouko Salo, Hollming Oy
Timo Suistio, Rauma Marine Constructions Oy
Mika Suomi, FB Ketjutekniikka Oy
Tomi Suvanto, Rauman kaupunki
Ida Thomsen, Rauman Nuorkauppakamarin jäsen, BASF
Aapo Uotila, Pyhäjärviseudun Nuorkauppakamarin jäsen, Rakentaja Uotila Oy
Jarno Vainio, Alfa Laval Aalborg Oy
Jani Virtanen, Teollisuuden Voima Oyj
Marko Weman, ETH Group Oy

Kari Wendelin, Rauma Interior Oy