Asiantuntijapalvelut

Jäsenillä on käytössä useita eri alojen asiantuntijoiden palveluita. Osan palveluista tarjoavat paikalliset asiantuntijat ja osa palveluista kuten HTT-tavarantarkastus on saatavissa Keskuskauppakamarin kautta.

Rauman kauppakamarin laki-, vero ja yritysasiantuntijat ovat maksutta jäsenten käytettävissä lyhyehkössä puhelinneuvonnassa sekä sähköpostikysymyksissä.

Kauppakamarin asiantuntijat ovat kokeneita alansa ammattilaisia.

Auktorisoidut kiinteistöarvioijat (AKA)

Auktorisoidut kiinteistöarvioijat (AKA) edustavat alansa parasta osaamista. Heidän tehtävänsä on puolueettomasti arvioida kiinteistön arvo.

Suomessa toimii noin 200 AKA:a, jotka arvioivat vuosittain useita tuhansia kiinteistöjä. AKA-asiantuntemus on varmistettu kokeella, jonka läpäiseminen edellyttää alan syvällistä osaamista ja kokemusta. Toimintaa ja ammattitaidon ylläpitämistä valvoo Keskuskauppakamarin kiinteistönarviointilautakunta, joka myös käsittelee toiminnasta tehdyt valitukset.

Hae kiinteistöarvioijaa


KHT-tilintarkastus

Tilintarkastusvalvonta on siirtynyt 1.1.2016 alkaen Pattentti- ja rekisterihallituksen tehtäväksi. PRH huolehtii tilintarkastajien hyväksymisestä ja valvonnasta.

KHT-tilintarkastajat Rauman alueella

Anttila, VilleSatAudit Oy040-534 7739ville.anttila@sataudit.fi
Björklöf, Jan-ErikErnst & Young Oy040-350 9206jan-erik.bjorklof@fi.ey.com
Hämäläinen, JyriErnst & Young Oy044-383 2211jyri.hamalainen@fi.ey.com
Ikonen, AnttiErnst & Young Oy050-374 1878antti.ikonen@fi.ey.com
Oikia, NiklasKPMG OY AB040 713 3739Niklas.oikia@kpmg.fi
Seikola, SimoKnypylvahe 7 C, 26200 Rauma050-593 3953simo.seikola@outlook.com

Rauman kauppakamarin HT-tilintarkastajat

Järvimäki, Hannu (merkonomi)Kiukaisten Tilitoimisto Ky02-864 7512tatsto@saunalahti.fi
Stenback, Kristiina (KTM)HTT- Tilintarkastus Ky0400 721 664kristiina.stenback@gmail.com

HHJ (Hyväksytty Hallituksen Jäsen)

Asumalahti, Hannusatamajohtajahannu.asumalahti@portofrauma.com
Asunmaa, PerttiSenior Advisorpertti.asunmaa@gmail.com
Angelova, Tanja
tanja.angelova@portofrauma.com
Eklund, Arikehitysjohtaja, Hollming Oyari.eklund@hollming.fi
Haikonen, Markkutuotantopäällikkömarkku.haikonen@danisco.com
Ivars, ChristianKTMchristianivars@gmail.com
Justen, Hannu
hannu.justen@mhy.fi
Kallinen, Mari
mjkallinen@gmail.com
Kalsi, Jouko
jouko.kalsi@gmail.com
Karhunen, KimmoPartner, Collex Oykimmo.karhunen@collex.fi
Kuusela, Jyrialuejohtaja, DNA Oyjyri.kuusela@dna.fi
Lehti, Jyrkitoimitusjohtaja, John Nurminen Navis Oyjyrki.lehtinen@johnnurminen.com
Lehtinen, Inkahallituksen jäsen, Aslemetals Oyinka.lehtinen@aslemetals.fi
Leppälä, Mikkotoimitusjohtaja, TVO Nuclear Services Oymikko.leppala@tvo.fi
Marttila, Olli-Pekkatoimitusjohtaja, Köyliön-Säkylän Sähkö Oyolli-pekka.marttila@spsoy.fi
Merkku, Pasi
pasi.merkku@paroalhonapteekki.fi
Meronen, Pekkaapulaisjohtaja, Rauman satamapekka.meronen@rauma.fi
Mäenpää,Teijokunnanjohtaja, Säkylän kuntateijo.maenpaa@sakyla.fi
Nummela, JussiTekniikan tohtori, Riffid Oyjussi.nummela@riffid.fi
Numminen, Riittalehtori, Satakunnan Ammattikorkeakouluriitta.numminen@samk.fi
Patala, Pirjotoimitusjohtaja, JVP-Eura Oypirjo.patala@jvp-eura.fi
Pere, Tuomastoimitusjohtaja, Pintos Oytuomas.pere@pintos.fi
Pitkänen, Timoenergiapäällikkö, UPM-Kymmene Oyj, Raumatimo.pitkanen@upm-kymmene.com
Schultz, Lassetoimitusjohtaja Winnova Oylasse.schultz@winnova.fi
Seppälä, JussiLännen Lähivakuutus, toimitusjohtajajussi.seppala@lahivakuutus.fi
Sieviläinen, Jorma
jsievilainen@dnainternet.fi
Siivonen, Salla
salla.siivonen@ucpori.fi
Suominen, Hannu
hannu.suominen@nordea.fi
Teerialho, Juhapankinjohtajajuha.teerialho@op.fi
Toivonen, Mikkojohtaja (kansainväliset yhteydet),Emeca Oymikko.toivonen@emeca.fi
Tuominen, Hannavalmentaja/ business coach, Stance/LMI-Finlandhanna.tuominen@lmi.fi
Uurasmaa, Oscuarkkitehtioscu.uurasmaa@luukku.com
Vatka, Seijaympäristöpäällikkö, UPM-Kymmene Oyj, Raumaseija.vatka@upm-kymmene.com
Viitanen, Pasitoimitusjohtaja, Konepaja Eurakon Oypasi.viitanen@konepajaeurakon.inet.fi
Wendelin, Karitoimitusjohtaja, Rauma Interior Oykari.wendelin@raumainterior.fi

HTT-tavarantarkastajat

Luettelo kaikista maan HTT -tarkastajista löytyy keskuskauppakamarin kotisivuilta osoitteesta www.keskuskauppakamari.fi


Laki- ja veroneuvonta

Lakiasiantuntija
Varatuomari Juha Manner
Asianajotoimisto Brander & Manner Oy
Puhelin (02) 824 0618
Matkap. 0400 828 940
juha.manner[at]brander-manner.fi

  • työoikeus yhtiöoikeus,
  • yrityssaneeraus- ja konkurssiasiat
  • juridinen ja liiketoimintakonsultointi Venäjällä, erityisesti Moskovan alueella
  • sopimusoikeus


Veroasiantuntija
Mika Kankare OTK, VT
Ernst&Young OY
Puhelin 0400 217 777
Matkapuhelin 040 550 1072
mika.kankare[at]fi.ey.com

  • sukupolvenvaihdokset
  • yritysverotus
  • yritysjärjestelyt
  • yritysrakenteen ja yhtiöjärjestyksen muutokset
  • verosuunnittelu ja verotarkastuksissa avustaminen
  • yhtiöoikeudelliset toimeksiannot


Yritysasiantuntija
KTM Jouko Tukkiniemi
Junitra Oy
Matkap. 0400 591 312
jouko.tukkiniemi[at]junitra.inet.fi

  • yrityskaupat
  • sukupolvenvaihdokset


Veroasiantuntija
KTM Niklas Oikia (KHT)
KPMG OY AB
Puhelin 040 713 3739
Niklas.oikia[at]kpmg.fi

  • Elinkeinoverotus
  • Yritysjärjestelyt
  • Yrityskaupat