27.10.2025 08:30
Rauman kauppakamarin hallituksen puheenjohtaja Sari De Meulder jättäytyy tehtävästään ja kiittää yhteistyöstä.
Sari De Meulderin kolmivuotinen puheenjohtajakausi on ollut työntäyteinen ja geopoliittisesti turbulentti - Venäjän täysmittainen hyökkäys Ukrainaan sekä sen myötä Suomen liittyminen Natoon, Lähi-idän kriisi ja suurvaltojen väliset kireydet ovat muuttaneet maailmaa laajamittaisesti. Sillä on ollut omat vaikutuksensa Suomen taloussuhdanteeseen haastaen myös paikallista elinkeinoelämää nopeaan muutokseen ja sopeutumiseen.
Rauman seudulla De Meulderin puheenjohtajakauden aikana on otettu tärkeitä kehitysaskelia, joiden joukkoon kuuluu muun muassa rahoituspäätös henkilöjunaliikenteen käynnistämisestä Raumalle vuonna 2027. De Meulder on esittänyt keskeistä roolia Satakunnan ja Rauman kauppakamarin yhteisen lumipalloskenaarion luomisessa ja vetänyt Rauman kauppakamarin strategiatyöryhmää kaudelle 2025-2028. Hän on myös toiminut Keskuskauppakamarin valtuuskunnassa puheenjohtajakautensa ajan.
"Kiitän lämpimästi Saria hänen vankasta panoksestaan kauppakamaritoimintaan ja seudun elinkeinoelämän hyväksi tekemästään työstä", toteaa Rauman kauppakamarin toimitusjohtaja Nina Pere.
Puheenjohtajan tehtävää toimittavat varapuheenjohtajat Samuli Eskola ja Tommi Pitkänen vuoden loppuun saakka.
Kiitän Rauman Kauppakamarin jäseniä sekä hallitusta luottamuksesta näiden turbulenttien vuosien aikana. Toivotan koko jäsenistölle, kuten myös uudelle puheenjohtajalle sekä nykyiselle että uudelle hallitukselle menestystä tulevaisuuteen!, toivottaa Sari De Meulder toimikautensa päätteeksi.
Rauman kauppakamarin hallituksen kokoonpano vuoden 2025 loppuun asti
Varapuheenjohtajat
Samuli Eskola, RTK-Palvelu Oy
Tommi Pitkänen, Kongsberg Maritime Finland Oy
Muut hallituksen jäsenet
Jaakko Ikonen, Metsä Fibre Oy
Jaana Isotalo, Teollisuuden Voima Oyj
Petri Koivunen, Emeca Oy
Petri Lehtinen, Warake Oy
Juuso Luodesmeri, Eurajoen Romu Oy
Esko Poikela, Rauman kaupunki
Sari Raittila, R-Sarkon Oy
Jens Remmer, Jujo Thermal Oy
Esa Saarinen, Oras Oy
Jussi Seppälä, LähiTapiola Länsi-Suomi